עיצוב אתרים

עיצוב אתרים, מה כול כך מיוחד בזה?

עיצוב אתרים

אחת האמרות על עיצוב אתרים בימנו אומרת: "עם תשתית אינטרנט מהירה ודפים מתוחכמים באתר המשלבים טקסט, תמונות ווידאו הרי שאין ממש צורך בהתמודדות עם המגבלות שהיו לאתרי האינטרנט בראשית הדרך ומכאן שעיצוב אתר יכול להסתכם במעט מכול דבר ולקבל תוצאה מרשימה".

אולם כמו בכול נושא יש לתת לזה תשומת לב. עיצוב אתרים כולל בחירת גופנים (font) מתאימים  ורספונסיביות מלאה לכול מכשיר קצה (מחשב, טאבלט או מכשיר טלפון) כך שבכולם האתר יראה במיטבו.

תמיד רצוי לחזור למקורות. עיצוב אתרי האינטרנט שהושפעו בצורה ברורה ממבנה ספרי הקריאה שלנו מזה שנים רבות. העימוד שנולד מעולם הדפוס עדיין שולט בכיפה בצורת שורות עמודות ושילובים שונים בניהם. עמודים בסיסיים אלו הוטבעו בנו במהלך השנים והעין התרגלה לפורמט, שינוי רדיקלי עלול לגרום לתוצאה שאחוזי הנטישה מהאתר יהיו גבוהים כלומר המבקרים לא יישארו באתר אלה יינטשו אותו לאחר זמן קצר.

על מנת להקל עלינו עוצבו כמויות גדולות של עימודם שונים כדוגמאות נוחות לשימוש. כמובן אם אתם צריכים משהו ייחודי ושונה אתם מוזמנים ליצור אחד כזה משלכם.

הירארכיה חזותית. מאמרים שלמים נכתבו על נושא זה. ברוב התרבויות אנשים קוראים משמאל לימין או מימין לשמאל ומלמעלה למטה. עדיין, למרות נתון בסיסי זה בקריאה קורים דברים מורכבים יותר. הקוראים באינטרנט אינם קוראים את הטקסט אלה סורקים אותו. דפי אינטרנט טובים משתמשים בנתון הזה בעת התכנון ומשלבים אלמנטים כגון: לוגו, כפתור או תמונה המניעים לפעולה לאורך הצירים בהם הקורא צפוי ל"סרוק" את העמוד. בדרך כלל סריקת העמוד מתבצעת בצורת האות F או Z. מודעות לנושא מאפשרת להציג לקורא מה חשוב יותר לקריאה ראשון והשאר בהמשך.

שימוש בפונטים מתאימים. בשנת 2014 הציגה גוגל גופן בשם Open Sans שהוא פונט בטוח לשימוש באינטרנט. יש לציין כי בימי האינטרנט הראשונים גופנים הוצגו בצורה נכונה רק אם הותקנו מראש בתוכנת עיבוד התמלילים של המשתמש. במידה ולא, היו מוצגים שלל סמלים ללא משמעות. היום קיים מגוון עצום של גופנים הנתמכים בכול הדפדפנים והמעצבים טוענים שיש פשוט יותר מידי אפשרויות לבחירה. הבחירה הנכונה בגופן הינה לעיתים משימה לא פשוטה ויש לבצעה בקפידה במהלך עיצוב אתרים. יש לשמור על מספר מינימלי של גופנים שונים באתר יחיד וההמלצה היא לא יותר משלושה.

תמונות וצבעים בדפי האתר. השאר זאת בידי המעצב עם כלל אחד פשוט. לא להגזים בריבוי צבעים או תמונות בדפי האתר. יש להשתמש בעיצוב אתרים ב- 3 צבעים לכול היותר בדומה לכלל החל על גופנים וכן בצמוד להירארכיה החזותית. יש לזכור גם את נושא הנגישות ולאפשר כלים מתאימים להגדלת הניגודיות או אפשרות להצגה בשחור-לבן. לגבי תמונות יש להגביל את התנועה למינימום. מחקרים מראים כי המבקרים מעדיפים אתרי אינטרנט אשר אין בהם תנועה בכלל. בחירת התמונות חייבת להיעשות באופן אשר יתרום למידע בעמוד. יש להימנע ממצב שהתמונה פשוט ממלאת חלל בדף. יש לשמור על התמונות קטנות ככול האפשר מבחינת הנפח שלהן אחרת הן יגרמו להאטת טעינת הדפים ולאובדן סבלנות האורח ולנטישה.

Share with friends